Nasz wróg – KLESZCZ!

Kleszcze są jednymi z najniebezpieczniejszych pasożytów występujących w naszym środowisku. Przenoszą one groźne choroby, o których już napewno każdy z Was słyszał. Stanowią one zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt.

Odpowiednie zabezpieczenie Twojego czworonożnego przyjaciela pozwoli Ci uchronić nie tylko jego ale również Ciebie.

Twój pies leży wieczorem obok ciebie na kanapie? 

Kładzie się na dywan? 

Kleszcz może z psa przejść na człowieka, dlatego tym bardziej powinieneś zadbać o to aby dokonać wszelkich starań aby zabezpieczyć swojego pupila przed waszym wspólnym wrogiem- kleszczem.

Ostatnio zauważony został gwałtowny wzrost liczebności kleszczy, dlatego powrót Twojego pupila z pasożytem na sierści jest bardzo prawdopodobny.

Aby jak najmożliwiej uniknąć kontaktu z wrogiem sprawdzaj sierść swojego psa po każdym spacerze. Potrwa to parę minut a może uratować Wasze zdrowie.

Na rynku dostępnych jest wiele środków pomagających w walce z kleszczami np.: spraye, kropelki, tabletki, obroże, szampony. Pamiętaj jednak, że te środki pomagają w walce ale nie chronią na 100 % więc regularne sprawdzanie zwierzaka jest niezwykle istotne.

W poprzednim artykule pisaliśmy również o pielęgnacji Twojego pupila gdzie podkreślaliśmy zalety regularnego wyczesywania sierści, ponieważ razem z nią możecie usunąć niechciane pasożyty.

Jeśli u Twojego psa pojawią się objawy takie jak:

  • apatia
  • brak chęci do zabawy
  • gorączka
  • brak apetytu czy wymioty

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza weterynarii gdzie zostaną wykonane testy na obecność choroby. 

Pamiętaj szybka reakcja i możliwość leczenia są niezwykle istotne w przypadku chorób odkleszczowych!

Nasz wróg – KLESZCZ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry